משלוחים חינם בקניה מעל 500 ש”ח 

משלוחים חינם בהזמנה מעל 500 ש”ח 

עטרה לטלית – כל מה שרציתם לדעת במאמר מקיף אחד

לעטר את הטלית בעטרה מעוצבת ויוקרתית – איזה מנהג יהודי קדום יפה זה.

בתוך העטרה לטלית מגולמת הכמיהה היהודית השורשית; להדר ולפאר את מצוות השם.

העמידה מול הוויטרינה בחנות תשמישי הקדושה בעת בחירת עטרה לטלית היא לא פעם מבלבלת. הרי יש כל כך הרבה דגמי עטרות מפוארים, ואנחנו כמובן רוצים לבחור את העטרה העדכנית והמפוארת ביותר, אלא שלרוב אנחנו לא ממש מעודכנים במגמות העיצוביות העכשוויות בשוק העטרות לטלית.

בדיוק בשביל זה הכנו לכם את המדריך הזה, בו נעזור לכם לקבל את ההחלטה שהכי נכונה בעבורכם.

איפה זה התחיל? – קצת על ההיסטוריה ההלכתית של עטרה לטלית

היום נפוץ מאוד המנהג להוסיף עטרה מפוארת על ראש הטלית, וחלק גדול מאיתנו עושה את זה משום שאבותיו עשו כך, והוא לא באמת יודע להגיד מתי זה התחיל ומה מקור וסיבת המנהג.

המנהג קדום מאוד, והוא מוזכר בספרי גדולים רבים מהדורות הקודמים. אם כי קשה לשים את האצבע על תקופה ספציפית בה זה התחיל.

המחשבה הרווחת היא שמוסיפים עטרה לטלית באזור הראש משום שרוצים לפאר את המצווה ולייפות אותה בהדר הראוי לה. אין ספק שמחשבה זו מגובה בלא מעט היגיון ורגש יהודי, שרק רוצים לרומם את מצוות השם כמה שיותר.

אבל האמת היא שבעיון קל בכתביהם של גאוני הדורות המתייחסים למנהג זה, נגלה סיבות אחרות לחלוטין להוספת עטרות לטליתות.

ההתייחסות של השל”ה הקדוש למנהג

השל”ה הקדוש מסביר שהסיבה להוספת עטרה בחלק העליון של הטלית, היא משום שהציציות העליונות הנמצאות בצד הראש, יהיו שם תמיד, ושלא יתחלפו בטעות עם אלה התחתונות.

לשיטת השל”ה הקדוש, ציציות שזכו להיות עליונות, אין זה מן הראוי שירדו מקומתן. לשם כך הוא כותב שהמנהג הוא לעשות ‘עטרת תפארת’ להיכר שהוא צד ראש, וכך מעתה ואילך לא יוחלפו הציציות העליונות עם התחתונות.

ראיה לדבריו מהתלמוד ירושלמי: “אמר רבי אמי, ‘והקמות את המשכן כמשפטו’, וכי יש משפט לעצים? אלא קרש שזכה ליתנן בצפון ינתן בצפון לעולם וכן בדרום ינתן בדרום, לפיכך רושמין עליהם שלא יחליפו.”

מכאן אנחנו למדים שיש חשיבות גדולה שחפץ של קדושה שהשתמשו בו במקום חשוב, שלא ירד לשמש במקום פחות ביחס למקום הנעלה שבו שימש.

חיזוק ראייתי נוסף מביא השל”ה לדבריו: הגאון המהרי”ל שם לב פעם שרבו המהר”ש נותן סימנים בדפנות הסוכה, באופן שיבחינו בשנה שלאחר מכן היכן הוא מקומו של כך דופן ודופן. מה שמלמד על החשיבות שיש בשמירה על מקומם העקבי של חפצי קדושה.

מלבד ההתייחסות של השל”ה הקדוש, קיימות עוד התייחסויות למנהג העטרה מעוד גדולי דורות רבים. חלקם מצדד לטובת המנהג מהטעם שהשל”ה הקדוש נותן, ומעוד טעמים, וחלקם מתנגד.

‘הלבוש’ שהוא אחד מהמסתייגים מהנהג, מסביר את דעתו כך: “יש המייפין מקום הנחת הראש בטלית, וטעמם הוא כי חושבים שמקום הראש עיקר. אך טעות היא זו, מפני שעיקר הטלית לכסות הגוף והכתפיים דווקא.. אלא אפשר להסביר כי כל טעם עטיפת הראש הוא רק שתהא ‘עטיפה מעולה וצניעות יתרה’.

כמו כן משבח הלבוש את מנהג בני ספרד שלא נהגו לשים עטרה בראש הטלית, וזו היא לשונו: ”מכל מקום מנהג יפה הוא מנהג ארצות הישמעאלים שאין עושים עטרות לטליתות, להראות שאין עיקרו נעשה לכך”.

ובמילים פשוטות יותר לבני דורנו, ‘הלבוש’ חושש שמנהג הנחת העטרה בחלק העליון של הטלית, עשוי להטעות אנשים לחשוב שעיקר מצוות ההתעטפות בטלית היא בראש, בעוד האמת ההלכתית היא שעיקר המצווה של ההתעטפות חלה על הכתפיים ושאר הגוף.

לאור המחלוקת בין גדולי הדורות, עד היום יש קהילות שבהן מקפידים מאוד על קיום המנהג, ויש קהילות שממש שוללות אותו. אלו ואלו דברי אלוקים חיים, ומובן שכל אחד יעשה כפי מנהג אבותיו ורבותיו.

למה יש אנשים שמוסיפים עטרה לטלית גם באמצע?

הוספת עטרה לטלית גם באמצעה, בנוסף לעטרה שבראשה, זה כבר משהו הרבה פחות נפוץ ושכיח, ואפשר לראות את זה בעיקר בקרב אנשים חשובים כמו אדמו”רים ורבנים.

גם כאן הסיבה היא לא רק לפאר ולרומם את מצוות הטלית, אלא יש כאן היבטים הלכתיים שמתכתבים עם הפולמוס שהובא בהרחבה לעיל.

‘המלבי”ם’ שהסתייג ממנהג הנחת עטרת בראש הטלית, מציע את העטרה האמצעית כפתרון שמפוגג את חששו מהטלת עטרה בראש הטלית. וכך הוא כותב: “ולא יהיה העטרה מכסף או מזהב שאז נראה דעיקרה נעשה לכסות הראש בלבד, אם לא שיעשה עטרה כזאת גם באמצע הטלית”

כלומר, בכך שמטילים עטרה גם באמצע הטלית, נשלל החשש שאנשים יטעו לחשוב שעטיפת הראש היא העיקר.

אך גם כאן היה מי שהתנגד. לדוגמה בעל מחבר ספר ‘ערוך השולחן’ מתייחס לעניין באופן הבא: ”יש שעושים עטרה של כסף בראש הטלית המונח על הראש. ואינו כדאי, דבזה נראה דהעיקר הוא מה שעל הראש, ובאמת העיקר הוא מה שעל הגוף. ולכן יש נוהגים מטעם זה לשום עטרה של כסף באמצע הטלית. אבל גם זה אינו כדאי, ורבים וגדולים מונעים את עצמם מזה. וכן נכון לעשות שלא יהיה בהטלית – רק צמר, ומה לכסף וזהב בטלית. והאריז”ל לא עשה כן…”.

הנוסחה האידיאלית שמפשרת בין שתי צידי המחלוקת – תפירת בטנה פנימית לטלית

לאורך הדורות היו כאלה שחיפשו את שביל הזהב ההלכתי, שיאפשר להם לנהוג לפי כל השיטות. ואלה מצאו פתרון לא רע בכלל – תפירת בד לבן פשוט מבטנה בצידה הפנימי של הטלית.

כך יש סימון ברור שמאפשר הקפדה שהציציות העליונות תמיד יהיו למעלה, בלי לחשוש שייראה שעיקר מצוות העטיפה חלה על הראש.

כך נהגו בין היתר בחסידות חב”ד.

וכך כתב על הפתרון הזה רבי יחיאל מיכל הלווי אפשטיין: ”ואצלנו עושים זה, שתופרים חתיכה תחת ראש הטלית שלא יתקלקל מפני הזיעה, וממילא שיש גם היכר צד למעלה וצד למטה.”.

ועכשיו כאשר כבר הבנו יותר על השורש של מנהג הטלת עטרה בטלית, אנחנו יכולים להתקדם למדריך שיעזור לנו לבחור את העטרה המושלמת לטלית.

הסוגים השונים של עטרה לטלית – כל המגמות הפופולאריות ביותר בשוק העטרות

יש הרבה מאוד סוגי עטרות לטלית, במנעד בלתי נגמר של סגנונות ועיצובים. סוג העיצוב המועדף של עטרה לטלית, משתנה מאדם לאדם, בהתאם לקהילה שאליה הוא משתייך ולהרגלים ולמנהגים עליהם גדל.

כאן נכיר לכם את ארבעת הסגנונות הפופולאריים והעדכניים ביותר של עטרה לטלית. כדאי לכם מאוד ללמוד על האופציות השונות, כדי להבין מה הם היתרונות של כל סוג וסוג.

עטרה לטלית סברובסקי:

אחת הדרכים המוצלחות לעיצוב חפצים יקרי ערך, היא שיבוץ של אבני סברוסקי מלאי ברק עיצובי. שימוש נפוץ ונרחב במיוחד באבנים המיוחדות האלה, נעשה בעיצוב מוצרי יודאיקה שונים, ובכלל אלה גם עטרות לטלית.

יש מגוון אדיר של עטרות לטלית שמעוצבות עם אבני סברובסקי. ההבדלים בין הסוגים הם בין היתר:

 • הצבע של אבני הסברובסקי
 • הצורה והגודל של אבני הסברובסקי
 • בסיס הבד שעליו משבצים את אבני הסברובסקי (הוא יכול להיות לבן או שחור)
 • המתכונת העיצובית לפיה משבצים את אבני הסברובסקי על בסיס העטרה

עטרות לטלית שמעוצבות עם אבני סברובסקי, נהנות ממראה אקסקלוסיבי מרהיב ויוקרתי והן יכולות להתאים גם לימות החול וגם לשבת.

מבחינת המחיר, עטרות לטלית עם שיבוץ אבני סברובסקי, לא נחשבות לזולות ביותר ביחס לאפשרויות אחרות שקיימות בשוק, אבל הן גם לא יקרות במיוחד.
אז אם אתם מחפשים עטרה לא יקרה מידי ולא זולה מידי, מדובר באופציה נהדרת בעבורכם.

עטרה לטלית פלסטיק:

בתור כותרת זה עשוי להישמע לא אטרקטיבי במיוחד. מה כבר יכול להיות מיוחד בעטרה לטלית שמעוצבת באמצעות חלקיקי פלסטיק?

אז זהו, שאנחנו נפתיע אותכם. מדובר בעטרות לטלית שמבחינת הנראות הוויזואלית שלהן, הן ממש יפות ומכובדות, עד שכמעט אי אפשר לשים לב מהצד שהן מעוצבות בפלסטיק.

עטרה לטלית מפלסטיק מורכבת מחלקיקי פלסטיק מפוסלים בצורה מקצועית ובגימור יפהפה, וצבועים בצבע כסף בוהק ומרשים.

 • אפשר להשיג במגוון רחב מאוד של דגמים מרשימים
 • עטרות קלילות במיוחד שלא מכבידות על הראש
 • מתאימות במיוחד ליום חול, אבל יכולות לשמש גם בשבת

הערך המוסף של עטרה מפלסטיק הוא המחיר הנגיש מאוד שלו ביחס לאלטרנטיבות האחרות. על עטרה מפלסטיק תשלמו מחיר זול לאין ערוך מכל עטרה אחרת, וכך אם אתם מחפשים עטרה לטלית שהיא גם יפה, גם מוצלחת פרקטית וגם נגישה במחיר, היא בהחלט אופציה מושלמת בעבורכם.

עטרה לטלית עבודת יד

אין תחליף לעטרה לטלית שנעשתה ברגש אומנותי אנושי. וזו הסיבה שאנשים רבים מתחברים דווקא לעטרה לטלית שנעשתה בעבודת יד.

זה לא רק המראה המושלם והיוקרתי שנוצץ למרחקים, ונותן לנו את החזות האקסקלוסיבית אליה אנחנו שואפים, אלא גם הידיעה שזכינו לתת את כל הכבוד הראוי למצוות הטלית, והשקענו בה את המיטב שבמיטב.

עטרה לטלית בעבודת יד מתאימה במיוחד לשבתות וחגים, ופחות משתמשים בה בימות החול. גם כי הן אלגנטיות מידי ליום יום, וגם כי הן לא הכי גמישות ונוחות לשימוש יום-יומי שוטף. העטרות האלה פופולאריות מאוד בקרב קהילות חסידיות, אך לא רק.

 • את העטרות בעבודת יד אפשר למצוא במגוון אדיר של דגמים, ותיקים ואהובים, לצד חדשניים ועדכניים
 • אפשר להשיג אותן בשני עוביים שונים. עובי רגיל וסטנדרטי, או עובי רחב ומלכותי יותר.
 • עמידות במיוחד לאורך זמן

המחיר של עטרות עבודת יד משתנה בהתאם לעובי שתבחרו. היא אומנם לא האופציה הכי זולה שאתם יכולים למצוא בשוק, אבל היא נותנת תמורה מלאה לכל שקל. אז אם חשוב לכם לכבד את השבת, אנו ממליצים לכם לרכוש עטרה בעבודת יד לטלית.

עטרה לטלית ציפוי כסף

הגענו לדובדבן שבקצפת. העטרה המושלמת שתגרום לכם להרגיש ולהיראות בעיני הסביבה שלכם, מלכותיים ועדכניים במיוחד.

העטרה המושלמת לכל מי שמחפש מראה הדור ומוקפד, תוך שימת דגש על נוחות פרקטית.

מה שמיוחד בעטרה לטלית מצופה בכסף, זה הייחודיות הבולטת והנוצצת. מכל העטרות בבית הכנסת תהיה עטרה אחת מרשימה במיוחד, שאי אפשר להתעלם ממנה, והיא תהיה שלך! תמיד חלמת על זה? זה בדיוק הזמן להגשים.

את העטרות בציפוי כסף אפשר למצוא במגוון מרשים של דגמים שונים. לכם רק נשאר לבחור את העיצוב המושלם בעיניכם ולהתחדש בעטרה בלתי נשכחת לטלית.

וכאן באה השאלה שנשאלת על ידי הרבה אנשים בבואם לרכוש עטרה לטלית בציפוי כסף: אין ספק שהעטרה מושלמת ומרשימה מבחינה וויזואלית? אבל האם היא גם נוחה ופרקטית לשימור לאורך זמן? אז זהו, שבעניין הזה אתם ממש תופתעו.

העטרה לטלית בציפוי כסף שלנו חזקה במיוחד ואינה מתקפלת ומתעוותת עם הזמן, כמו כן היא מצופה בלקה ייעודית מיוחדת שמשמרת את צבע הכסף ומונעת השחרה.

המחיר של עטרה לטלית בציפוי כסף משתנה לפי מספר שורות הכסף שמרכיבות את העטרה. יש כאלה שמעדיפים עטרה צרה יותר, בעוד אחרים מעדיפים דווקא רחבה ומלאת נוכחות. עניין של נוחות ותקציב.

אז אם אתם רוצים לרכוש את ‘העטרה’ לטלית, אתם יותר ממוזמנים מלעשות זאת כעת.

טיפים טובים לשימור מקסימלי של עטרה לטלית לאורך זמן:

 • מומלץ לנקות את העטרה רק בעזרת מטלית רכה ויבשה
 • אם הצטבר לכלוך על העטרה באופן שלא יורד עם מטלית יבשה, אפשר להשתמש במטלית לחה במעט מים וסבון. יש לייבש את המקום עם סיום הניקוי.
 • אין להשתמש באמצעי ניקוי אגרסיביים וחריפים. הם עשויים לפגוע קשות בעטרה.
 • אין לאחסן את העטרה במקום החשוף לקרני השמש, משום שזה עשוי להדהות את הצבע של העטרה
 • יש לנתק את העטרה מהטלית לפני כיבוס הטלית. מומלץ מלכתחילה לחבר את העטרה לטלית באמצעות תיקתקים, כדי שיהיה קל לחבר ולנתק אותה לפני ואחרי כביסה.

עטרה לטלית רוכשים אצל ‘קלמן’ – בגלל המבחר, בגלל האיכות, בגלל השירות ובגלל המחיר

באתר הבית של קלמן תמצאו מבחר ענק של עטרות לטלית, במגוון סגנונות פופולאריים ובשלל דגמים מרהיבים.

אצל קלמן אתם יכולים להיות בטוחים שתקבלו עטרה לטלית איכותית במיוחד שתלווה אתכם לאורך זמן.

את העטרה שלכם תוכלו לבחור מתוך היצע מגוון הנע על מנעד מחירים רחב ומאפשר.

אז תבחרו כעת את העטרה שלכם, והיא תגיע עד לפתח ביתכם באמצעות משלוח מהיר.

אולי יעניין אותך גם

0
  0
  העגלה שלך
  הסל קניות שלך ריקחזרה לחנות
   החל את הקופון
   דילוג לתוכן